Den lilla "kub"-satelliten RadFxSat-2, sköts upp för en dryg vecka sedan och till en början såg allt bra ut. Det kom rapporter om att den skickats ut i rymden på rätt ställe och allt verkade lovande.

Men, den började inte kommunicera så som det var tänkt utan den förblev tyst. Eftersom kontrollen sköts från USA så är det bara några gånger per dygn som man har möjlighet att försöka få reda på vad som hänt ombord på den lilla satelliten, ungefär 10 cm i fyrkant, med ett par sprötantenner som sticker ut.

Men för ett par dagar sedan kom goda nyheter när Brad W5SAT rapporterade att han fått tillbaka en svag CW-signal från satelliten. På morgonen den 28 januari bekräftade AMSAT att satelliten delvis fungerar men verkar ha mycket svaga signaler.

Man tackar för hjälpen med att bekräfta att signalerna går fram men ber nu att amatörer tills vidare INTE ska försöka skicka signaler genom satellitens transponder medan felsökning pågår.

Läs mer om läget just nu i meddelandet från svenska AMSAT

Här kan du läsa lite mer om den lilla kub-satelliten

Här finns information och den första rapporten från svenska AMSAT

Om du vill läsa mer om den lilla kub-satelliten i Fox-projektet så finns det information här

 

Så här ser en prototyp av satelliten ut, 1 dm i fyrkant stor

Fox 1 Engineering Prototype 279x300

Bilden från AMSAT.org


Kurser!

Läs och anmäl till kurs!

Klicka här och läs mer!

QO på Tradera

QO finns nu på Tradera!

Klicka här och läs mer!

QO-Translate

Programmet

30 sep 2023
10:00 - 15:00
Kolmilan på Gålö
01 okt 2023
10:00 - 15:00
Kolmilan på Gålö
04 okt 2023
19:30 - 21:00
Onsdagsträff i klubbstugan
11 okt 2023
19:30 - 21:00
Onsdagsträff i klubbstugan
18 okt 2023
19:30 - 21:00
Onsdagsträff i klubbstugan

Logga in/ut

Här fanns våra besökare

Om Cookies