Olle Hermansson SMØGOO Silent Key

Förra veckan lämnade Olle, SMØGOO oss. Olle var den som alltid fanns till hands och hjälpte till med klubbens olika aktiviteter sedan lång tid tillbaka. Vi kommer ihåg honom som telegrafilärare, säljare på prylmarknader, operatör på fyrskeppet Finngrundet och som funktionär vid våra kurser. Han var även en regelbunden besökare på våra klubbmöten.

 

Han var operatör på SKØTM, och en hängiven radioamatör med många byggprojekt på sin meritlista.

Olles stora intresse var radio och telegrafi och han deltog i olika CW-aktiviteter såsom portabeltester och SKD (handpumpsträffar). Han har byggt flera tranceivrar och byggde även till stor del upp vår utrustning för telegrafikurserna.

Utan Olle hade det inte varit detsamma och han hjälpte till stor del till med klubbens utveckling.

Första gången jag träffade honom var 1998 när jag flyttade till Södertörn. Jag hör nog till de som känt honom längst bland klubbmedlemmarna och han blev en sann kompis.

Olle härstammade från Hälsingland, där han och hans fru Greta under senare år hade sommarstuga. Under ett antal år var Olle telegrafist på sjön, och om det fick vi höra en del historier. Han kom sedan bland annat att arbeta på Traco med försäljning av agenturprodukter från Harris. Senare flyttade han till Elfa och fortsatte med agenturförsäljning av radiosystem och skärmade rum.

Olle skulle fyllt 95 år den 19 februari.

Begravningen sker i stillhet i Alvesta, Småland.

Vi saknar dej Olle!

Södertörns Radioamatörer genom Lasse /SMØFDO

Några bilder som vi alla minns honom.

Olle som operatör på fyrskeppet Finngrundet

Olle som operatör på fyrskeppet Finngrundet

Han var en skicklig apparatbyggare

Han var en skicklig apparatbyggare

Olle som säljare på prylmarknaden

Olle som säljare på prylmarknaden

Telegrafiträning med dator. Bilden är från början av 2000-talet

Telegrafiträning med dator. Bilden är från början av 2000-taletKurser!

Läs och anmäl till kurs!

Klicka här och läs mer!

QO på Tradera

QO finns nu på Tradera!

Klicka här och läs mer!

QO-Translate

Programmet

30 sep 2023
10:00 - 15:00
Kolmilan på Gålö
01 okt 2023
10:00 - 15:00
Kolmilan på Gålö
04 okt 2023
19:30 - 21:00
Onsdagsträff i klubbstugan
11 okt 2023
19:30 - 21:00
Onsdagsträff i klubbstugan
18 okt 2023
19:30 - 21:00
Onsdagsträff i klubbstugan

Logga in/ut

Här fanns våra besökare

Om Cookies