Dagen hade ett fullspäckat program. Scouterna var uppdelade i flera grupper som cirkulerade mellan stationerna.
Utöver det blev det flera, annnonserade aktiviteter.

Carl hade tagit med sig sin 3D- printer. Vi har en egen i klubben, men Carl hade för enkelhetens skull med sin.

3D print leksak

Här skriver han ut några leksaker. En är nästan färdig, den andra är halvvägs.

 Lödning 02

 Vi hade några olika byggsatser att löda ihop, en morsesummer, en tärning eller en liten radiomottagare. Det var pilligt men intressant.

CW datorn

CW- datorn var populär. Där får man omedelbar återkoppling på hur duktig man är att sända. Flera av scouterna är mycket duktiga och skulle utan vidare klara  de CW- prov som tidigare var krav för amatörradiocertifikat.

Portabelstationen

Utomhus hade scouterna en portabelstation nere vid sjön. Det var kallt men solen hjälpte upp det hela. Scouternas ledare Anders Eriksson (röda mössan) SA0NTE ledde den övningen.

Vid HF stationen

Inomhus var det varmare. Vi hade kontakt med ett antal stationer, bland annat socutrörelsens i England "headquarters uatnför London med signalen GB2GP. Flera scouter tyckte det var väldigt roligt att köra radio. Här instruerar Robban SM0TAE. Vi behöver inte vänta ett år till nästa gång om någon vill pröva på igen.

JOTI o rymdfärjan

Vi hade också JOTI, dvs scouter i olika länder chattar med varandra. Här sitter fyra scouter vid datorn. I bakgrund, på TV:n visas en livesändning på YouYube från England, där man förbereder sig för att prata med astronauterna på rymdfärjan. Rymdfärjan passerade på förmiddagen rakt över England (London) och man man hade gjort upp med NASA om ett interaktivt pass vid den passagen. Rymdfärjan passerar ganska snabbt, här hos oss har man bara runt 10 minuter på sig innan den försvinner under horisonten igen. Vi kunde följa eventet på Internet och vi lyckades också höra nedlänken från rymdfärjan på vår egen radiostation en kort stund.

Märkesutdelning

Efter avslutningen var det märkesutdelning. Alla scouterna fick var sitt märke att sy fast på sina skjortor. Jag passade också på att dela ut vår nya informationsbroschyr och vår tidning.

Det här var ett roligt arrangemang. Allt gick bra, alla var nöjda och glada.

Tack till all ni som deltog både scouter, ledare och funktionärer från oss i klubben.

/Stefan SM0ASB, ordförande